Demirtepe’de mani söyleme geleneği

0
17709

Demirtepe’de mani söyleme geleneği eskisi kadar olmasa da bütün canlılığıyla sürmektedir. Mani söyleme kadınlar arasında yaygındır. Demirtepe’da manilerin söylendiği ortamlar; Kadınlar arası toplantılar, evlenme törenleri (kız görme, kız isteme, nişan, ana kınası, kız kınası, gelin hamamı, düğün töreni, gelin alayı, gelin paçası v.b.), sünnet törenleri (Sünnet kınası, sünnet töreni v.b.), yardımlaşma toplantıları (mısır çekme, bulgur çekme, yufka açma, düğün yemeği hazırlama, çapa yapma, sebze meyve toplama, hasat v.b.), Hıdrellez eğlenceleri, yağmur duası törenleri, bolluk bereket törenleri (cemale çıkma, saya gezme, çiğdem bayramı v.b.), Köy seyirlik oyunları.

532c572755ee4

Demirtepe’de maniler bazen karşılıklı söylenir. Hıdrellez evlenme törenleri toplantılarında manilerle atışan kızlara mendil, yazma gibi hediyeler verilir. Eski ramazan gecelerinde davul çalarak kapılarda maniler söyleyen davulcularla birlikte çocuklar da gezerlerdi. Ev sahibi davulcuya mendil, yağlık, havlu v.b. hediyeler verirdi. Davulcunun arkasında gezen bir çocuk bu hediyeleri uzun bir sopaya bağlayarak davulcunun arkasında gezerdi.

Demirtepe’de toplanan kadınlar mani söylerken niyet tutarlar. Bahtlarına okunan manileri, iyi, kötü diye yorumlarlar. Özellikle sevdalılar, asker eşleri, asker anaları, eşi, oğulları gurbette olanlar niyet tutarlar. Bahtlarına çıkan mani güzelse sevinirler, kötü çıkarsa üzülüp hayra yorarlar.

Demirtepe’de mani söyleme geleneği, Romanya deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, belirli kuralları olan kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşmış bir gelenektir. Demirtepe manilerinde Demirtepe insanının düşünce yapısı, beğenisi, sevdaları, özlemleri, dertleri, ortak duygu ve davranışların yansıtılması, yörenin kültürüne ait gelenek ve göreneklerin izleri görülmektedir.

Demirtepe Manilerinden Örnekler

Yapılmadık evlerde

Baca tüter mi

Onsekiz aylık askerlik

Yarim biter mi

Gelibolu’da bandolar

Bandoları çaldılar

Senin yarini askere

Temelli mi aldılar

***

Gelibolu minaresi

Yanıyor idaresi

Oğlu beni seviyor

Ne karışır annesi

***

Elek elek içinde

Elek tekne içinde

Gelibolu kızları

Sırma yelek içinde

***

Gelibolu’ya giderken

Sıra sıra yulaflar

Saklı konuştuk be yar

Nerden çıktı bu laflar

***

Bahçemiz soğan dolu

Arkamız Gelibolu

İster al ister alma

Köyümüz oğlan dolu

Sarı kurdele mensiz

Sarardım soldum sensiz

Gelibolu yollarında

Nasıl gidiyon bensiz

 

CEVAP VER