Demirtepe’de Tarım ve Hayvancılığa genç bakış

0
3829

Ben Celil KAYMAK, 1986 Gelibolu doğumlu şuanda Demirtepe’de ikamet etmekteyim.1 Temmuzda Allah nasip ederse vatani görevimi tamamlamak için askere gideceğim.Geçimimi tarım ve hayvancılık sektöründen sağlamaktayım.Bu yazıyı yazmaktaki amacım köyümüzde icra edile tarım ve hayvancılık sektörünle ilgili bilgilerimi sizlerle paylaşmaktır.

ru

Bu yılın çok sıcak ve kurak geçmesinden dolayı, ürünlerimizde geçmiş yıllara oranla büyük bir düşüş beklemekteyiz. Yaptığım araştırmalar sonucunda, buğday ekili olan arazilerimizde yer yer 10 cm’e kadar çatlaklıklara rastladım. Bu da bize bu yılki buğday hasatında epey bir düşüş olabileceğinin işaretleridir. Bu yıl buğdaylarımızda pas hastalığı görülmüş ve gerken müdahele yapılmıştır. Sevindirici bir haber ise geçmiş yıllarda görülen süne hastalığının bu yıl buğdaylarda görülmemesidir. Bizzat yüzyüze görüştüğüm tüccarlar buğdayın alım fiyatının 30 Kuruş civarında olacağını söylemekteler. Mazot ve gübre fiyatlarının, hergün artmasına rağmen, nedense bunun buğdayda görülmemesi çiftçimizi zor durumlara düşürmektedir.

Bu yıl köyümüzde yaklaşık olarak 2000 dönüm araziye kanola ekimi yapılmıştır ve verimin yüksek olarak çiftçimizin yüzünü güldürmesi beklenmektedir.

Köyümüzde hayvancılık sektörünü kalkındırmak amacı ile 2004 yılında kooperatif kurulmuştur. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız 2 ayda bir süt desteklemeleri almaktadırlar.

Haziranın 15’i gibi başlaması beklenen hasat döneminde inşallah bol verim olur ve üreticimiz alın terinin karşılığını alır. Hepimize bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi olması dönemi ile hoşçakalın.

Düzeltme: Yazı bize gönderildiği sırada buğdaylarda süne için mücadele söz konusu değildi, fakat dün itibari ile süneye karşı ilaçlama çalışmaları başlamıştır.

Celil Kaymak

CEVAP VER