Demirtepe nüfusu eriyor

0
458

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çerçevesinde yapılan nüfus sayımına göre Gelibolu İlçesi Demirtepe Köyü’nün toplam nüfusu 23 kişi azalarak 190’a geriledi. Nüfustaki bu düşüşle birlikte Demirtepe Gelibolu’nun toplam 28 olan bucak ve köyleri arasında nüfusu en az olan 6. köy olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun kayıtlarına geçti. Demirtepe genelinde toplam nüfusta ise erkek sayısı 190’da kalırken, bayan nüfus sayısı da 98 oldu.

image-dnews-00001-nufus

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çerçevesinde yapılan nüfus sayımına göre Gelibolu İlçesi Demirtepe Köyü’nün toplam nüfusu 23 kişi azalarak 190’a geriledi.

Nüfustaki bu düşüşle birlikte Demirtepe Gelibolu’nun toplam 28 olan bucak ve köyleri arasında nüfusu en az olan 6. köy olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun kayıtlarına geçti. Demirtepe genelinde toplam nüfusta ise erkek sayısı 190’da kalırken, bayan nüfus sayısı da 98 oldu.

Edinilen bilgiye göre, komşu köylerden ise Bolayır’ın toplam nüfusu 1582, Koruköy’ün 349 ve Güneyli’nin 660 oldu.

Yerleşim yeri nüfusları, 2007 yılında kurulan ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) tarafından güncellenen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’nden alınan nüfusla birlikte kurumsal yerlerde kalan nüfus dikkate alınarak hesaplanıyor. Kurumsal yerlerde (kışla, cezaevi, huzurevi, üniversite öğrenci yurtları vb.) kalanlar uluslararası tanım gereği ikamet adreslerinde değil, kurumsal yerlerin bulunduğu yerleşim yeri nüfusuna dahil edildiler.

Nüfus düşüşünün en önemli sebebi göç

TUİK’in araştırmasına göre, Demirtepe genelinde yerleşik nüfusun azalmasının en önemli sebebi, büyük şehirlere olan göçtür. Köylerde yapılan tarımın çoğalan nüfus karşısında yağmurla bağlantılı olarak verimsizliği, ekili alanlarında gün güne bölünmesi, işsizlik gibi nedenlerden dolayı büyük şehirlere olan göçü tetiklemiştir. Buda beraberinde nüfusun azalmasını getirmiştir.

Köyün kalabalık olmasının nedenlerinden biri, köyün insanlarının köylerine olan sevgi ve ilgisidir. Köyde ikamet edip şehirde kazanmaları ve bu kazançlarını da köye dönük yapmalarıdır. Ayrıca, şehirde ikamet edip, emekli olanlarında köye dönmeleri yaşantılarını köyde geçirmeleridir.

CEVAP VER