Demirtepe’de sobalar kuruldu

0
499

Demirtepe Köyü’nde havaların aniden soğuması üzerine ev ve iş yerlerinde sobaların kurulduğu bildirildi.

DEMİRTEPE – Edinilen bilgiye göre, Gelibolu İlçesi Demirtepe Köyü’nde Eylül ayının son günlerinde yağan yağmurun ardından başlayan soğuk havalar nedeni ile köy halkının kışa hazırlığı başladı.

İlkbahar yağışlarının Haziran ortasına kadar sürdüğü bu yıl, sonbahar’ın da oldukça erken geldiğini belirten vatandaşlar, yağan yağmurdan sonra havaların birden soğuması ile birlikte Demirtepe’de bu yıl sobaların erken kurulmaya başladığını belirtiyor.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ÖNLEMLER

Yetkililer, rüzgarın da etkisiyle sıkça rastlanan sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin önüne, bilinçli soba kullanımıyla geçilebileceğini söyledi. Yanan sobaların yatmadan önce mutlaka söndürülmesi gerektiğini hatırlatan Yetkililer, “Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalı. Bacalar düzenli aralıklarla temizlenmeli ve açık tutulmalı. Baca hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yüksek olmalı ve gerekirse aspiratör kullanılmalı. Soba borusu ve dirsekleri de belli aralıklarla temizlenmeli” dedi.

Kazan ve sobaların, Türk Standardları Enstitüsü değerlerine uygun olması gerektiğini de belirten yetkililer, “Baca ve borularda zift ve katran oluşumunu engellemek için soba, bacaya en uygun uzaklığa kurulmalı ve az sayıda dirsek kullanılmalı. Karbonmonoksit gazından etkilenen varsa temiz havaya çıkarılmalı. Hastaya mümkünse oksijen verilmeli. Eğer nefes almıyorsa, yardım gelene kadar suni teneffüs uygulanmalı. Gaz bulunan yer havalandırılmalı” diye konuştu.

CEVAP VER