Buğday ve arpa ekimi başladı

0
563

Gelibolu İlçesi Demirtepe Köyü’nde buğday ve arpa ekiminin başladığı bildirildi.

DEMİRTEPE – Geçen haftalardaki sağanak yağış nedeniyle Demirtepe çiftçisinin yeni yeni ekim yapma fırsatı bulduğunun ifade edildiği açıklamada ”Geçen haftalardaki yağmur nedeniyle tarlalar çok çamur olmuştu. Çiftçilerimiz yağışların kesilmesini bekledi. Birkaç günden beri havalar çok iyi gidiyor. Toprak ekime daha hazır hale geldi. Bu günlerde yeterli nem oranına kavuşan toprağa atılan tohumların çimlenme oranlarının yüksek olmasından dolayı, köyde çiftçilerimiz buğday ekimine başladı.” sözlerine yer verildi. 

‘Demirtepe buğdayı piyasalarda aranan kalitede’

Demirtepe Köyü’nde yetiştirilen buğdayın çok kaliteli olduğu, piyasalarda aranan bir buğday haline geldiği ve çiftçilerin tek sıkıntısının girdi fiyatlarındaki artış olduğunun altı çizilen bildiride, ”Geçen seneye nazaran gübre yüzde 100 arttı, mazot 1 lira arttı. Fakat buğday fiyatları hemen hemen geçen seneye oranla aynı kaldı. Buda çiftçilerimizin üretimini olumsuz etkiliyor. Bazı çiftçilerimiz gübre çok pahalı olduğu için yeteri kadar gübre tedarik edemiyor. Buda buğdayda rekoltenin düşmesine neden oluyor” açıklamaları yer aldı.

‘Mazot ve gübre fiyatı çok yüksek’

Bu yılki hububat ekim döneminde gübre ve mazot fiyatlarının çok yüksek olduğundan yakınan Demirtepe çiftçisi, bol verimli bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Verimi iyi oldu fakat ürünümüzü istediğimiz değerde satamadık, zarar ettik. Mazot ve gübre fiyatı çok yüksek, mazot fiyatlarının yüksek olmasından dolayı tarlamızı istediğimiz gibi işleyemiyoruz. Çoğumuz zarar etti. Ürünümüz para etmiyor, girdiler çok yüksek, çiftçiler olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Fiyat çok yüksek olduğu için istediğimiz kadar gübre alamıyoruz. 25 kilogram gübre atılması gereken yere 10 kilogram gübre atıyoruz. Bundan da yüksek verim bekliyoruz. Mazotu dışarıdan aldığımız için hadi fiyatı yüksek diyelim. Koskoca Türkiye bir gübreyi de mi üretemiyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, çiftçinin halini görmüyor mu? Gübrenin fiyatının yüksek olduğunu Tarım Bakanımız Mehdi Eker bildirmiyor mu? Çiftçi perişan, ürünü para etmiyor, zarar ediyor ama yapacak başka bir işi olmadığı için çaresiz ekim yapıyor. Girdilerin yüksek olmasından dolayı hiçbir çiftçi istediği gibi çiftçilik yapamıyor. Başbakanımızın bunu çözmesi gerekir” açıklamalarıyla sitemlerini dile getirdi.

CEVAP VER