Basında Demirtepe

0
15358

Balık suda yaşar fakat, suda yaşadığını bilemezmiş. İnsanlarda bir boşlukta yüzer fakat, boşlukta yüzdüklerinin farkına varamazlar.

Biz insanlar, olduğumuz yerde durduğumuzu zannederiz. Halbuki, sadece biz ve üzerinde yaşadığımız dünya değil güneş, ay, yıldızlar ve gezegenler dahil oldukları yerde durmazlar, devamlı hareket halindedirler ve belli bir istikamete doğru yüzerler.

Yukarıda arz ettiğimiz ilmi gerçekleri herkes bilemez. Bilememesi de normaldir.

Bazı ilime kendini adamış insanlar, belli ihtisas çalışmaları yaptıktan sonra konuya vakıf olurlar ve bizlere bilgi olarak aktarırlar. Bizlerde ‘ilim adamlarının bizlere aktardıkları gerçekleri’ böyle basitleştirerek okuyucularımıza arz ederiz.

Sakın peşin bir hükümle, ‘bu konunun başlıkla ne alakası var’ demeyin. Nasıl ki, bazı ilmi gerçekleri herkesin bilemeyeceği gibi, Demirtepe gerçeğini de herkes bilemez. Bense Demirtepe gerçeği hakkında tam 34 sene ihtisas yapmış ve bütün özelliklerini çok iyi bilen ‘acizane’ bir insanım. Çünkü ben bu köyün damadıyım ve hiç aksatmadan ‘ama üç gün ama beş gün’ her sene bu köye geldim ve gittim. Demirtepe Köyü Çanakkale Boğazı’na 1,5 Km, Saroz Körfezi’ne 4 Km mesafededir. Köy, iki denizin arasında olmakla beraber, yeşilliklerle bezenmiş adeta cenneti andırmaktadır. İki denizin arasında olması sebebiyle, hava sirkülasyonu kesinlikle eksik olmaz. Bu durum yaz günlerinde, rüzgarın püfür püfür esmesinin, kış günlerinde ise, havanın temiz kalmasının başlıca sebebidir.

Denize girmek istediğinizde, ister 1,5 Km mesafede bulunan boğazın sıcak sularına girin, ister ‘dünyada kendini temizleyebilen iki körfezden biri olan’ tertemiz Saroz Körfezi’nin sularına girin. (Bütün denizler kirlense, Saroz Körfezi kirlenmeyecektir. Bunun birinci sebebi; körfezin kendi kendini temizleme özelliğinin olması, ikinci sebebi ise; körfeze kesinlikle deniz trafiğinin girmemesidir.)

Şehirlerarası yola 3 Km mesafede olduğu için, köyde kesinlikle gürültü kirliliği yaşanmaz. Ta çocukluğumda duyardım. Bir şehrin, bir kasabanın veya bir köyün yolları çok düzgün ise, ‘Paris gibi’ derlerdi. Bu köyün yolları da gerçekten Paris gibi. Köyün dışına çıkıp, bir yolun başına dikildiğinizde, köyün öbür taarfında en uçta ne varsa, onu görebilirsiniz. Köyün öbür tarafına geçip, başka bir yolun başına dikildiğinizde ise, diğer öbür tarafındaen uçta ne varsa onu görebilirsiniz. Köy, o kadar güzel kurulmuş ki, bütün hanelere (birer dönüm) 1200 m2 civarında arsa tahsis edilmiştir. Bütün hanelerin arkasından ve önünden yol geçirilmiş olmakla beraber, her beş hanenin sağından ve solundan yol geçirilerek şahane bir plan uygulanmış. Köyün suyu olağanüstü güzellikte olup, diğer köylerden ve yazlıkçılardan akın akın su almaya gelirler. Adı geçen sudan o kadar güzel çay olurki, köy kahvesinin önünde bulunan çam ağaçlarının dibinde, çay içmeye doyamazsınız. Ilgın ılgın esen rüzgarın verdiği serinlik gövdenize hafif hafif dokununca, çay üzerine çay içmekten olağanüstü zevk alırsınız. Suyunun yanında, bütün sosyal ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikleri, olağan üstü özellikleri ve güzellikleri ilk bakışta hemen göze çarpmaktadır. Köyün daha çok büyük güzellikleri var fakat, ben sadece birkaç tanesi ile iktifa etmek durumundayım, çünkü bu köyün güzellikleri bir iki makaleye sığmaz, köy hakkında bir kitap yazılırsa, ancak anlatılabilir.

Mezkur köyda muhtarlık, köyün alt kısmında bulunan köy tarlasını ‘eski plana bağlı kalmak kaydıyla’ parsellemek istemektedir. Yeni parseli yapılacak kısım boğaza nasırdır. Adı geçen parselleme çalışmaları ile ilgili resmi makamlardan yardım bekliyoruz. Parselasyon konusunda yapılacak yardımın, Demirtepe gibi bir köyün canlanmasına yardım edeceğine inanıyoruz ve bütün yetkililerden kolaylıklar göstermelerini istirham ediyoruz. Bunların dışında bütün halkımıza sesleniyoruz! ‘Demirtepe’ye önem verin ve buradan bir arsa alın’ diyoruz.

Sizler, deniz kenarından bir yazlık alsanız, bu yazlıkta bir senede en fazla üç ay kalabilirsiniz ve herkes yazlığını terk edince, sizlerde terk etmek durumunda kalırsınız. Terk edilen mahalli ise, mutlaka birilerinin beklemesi lazımdır. Bu ise size ek külfetler getirir ve 12 ay aidat ödemek durumunda kalırsınız. Yazlığınızı terk etmediğinizi ve orada 12 ay kaldığınızı düşünün. Diğer komşularınız gideceği ve terk edilmiş bir mahal olacağı için, sosyal hayatınızı normal yürütemezsiniz ve insan ilişkilerini yaşayamazsınız. Halbuki burası bir köy olduğu için yazında, kışında durabilir ve insan ilişkilerini normal yaşayabilirsiniz.

Kışın terk edip gitseniz dahi eviniz köyün içinde olduğu için, bir bekçiye ihtiyaç duyulmayacak ve size ek maddi külfet getirmeyecektir. Ayrıca, bu köyün en büyük özelliği ve güzelliği, bu köyde katiyen hırsızlık vakası yaşanmaz. Ben bu köyde 34 yıldır hiçbir hırsızlık vakası duymadım. Bu ifadeyi burada yazabilmem bile, ilgi duymanızı gerektirecek niteliktedir. Şahsen ben bu köyden bir arsa aldım. Arsanın üzerinde bulunan kerpiç evi bozmadım, tamir etme cihetine gittim. Böyle yapmakla, çok güzel bir iş yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü, en kavurucu öğle sıcaklıklarında dahi, üzerime yorgan örtmeden yatamıyorum.

Ayrıca, bir dönümden ‘ev yapılan kısım ayrıldıktan sonra’ bana bahçe olarak kalan 800 küsür m2 sine bahçe yapıp kavun, karpuz, domates, patlıcan … gibi, 19 çeşit mahsul ektim, arsanın başında bulunan kuyudan da suluyorum ve sebze almak maksadı ile pazara gitmiyorum.

Bu sene iki tane kuzu besledim. (Sevgide eğitimle elde edilir.) Torunlarım kuzuları severken, sevginin eğitimini de almış oldular. Bu eğitimin, torunlarımı istikbelde mutlu edeceğine inanıyorum. Çünkü sevgi fedakarlık getirecektir. Fedakarlığı içine indirebilen herkes de, mutlaka mutluluğun yolunu bulacaktır. Ayrıca tavuklarım var. Bu güne kadar hiç yumurta parası vermedim. Günlük yumurtamı tavuğun altından alıp, yiyebiliyorum.

Demirtepe Köyü’nün özellikleri ve güzellikleri mutlaka, bütün vatandaşlarımıza duyurulacak ve köyün hak ettiği ilgiyi görmesi mutlaka sağlanacaktır. Bu yazıya ilgi duyanların ve benim hayatım gibi bir hayat tarzını seçmek isteyenlerin, acele etmesini tavsiye ederim…

Eyyüp Sabri OSMANOĞLU

CEVAP VER