Gelibolu Hava Durumu, Gelibolu Zirai Tahmin Raporu

0
1632

Gelibolu için saat başı hava tahmin raporu. Veriler anlık olarak güncellenmektedir.

CANAKKALE

GELİBOLU ZİRAHİ TAHMİN RAPORU – 02.12.2016 – 06.12.2016 

Cuma günü kuzeydoğusu yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Mevsim normalleri civarında, yer yer altında hava sıcaklıkları beklenmektedir. Rüzgârın batı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetlice eseceği tahmin edilmektedir. Üreticilerin ilaçlamada rüzgârı dikkate almaları önerilir. Bu illerimizde yağış almayan gün ve kesimlerde tarımsal faaliyetlerin yapılması için meteorolojik şartlar uygundur.

Bu ayda yapılabilecek tarımsal faaliyetler şunlardır:

Hububatta ekim yapılır. Ekimle birlikte gübre verilir ve tohumluklar sürmeye karşı ilaçlanır. Ekin kurdu (zabrus) ve tarla faresi mücadelesi yapılır. Yazlık ekim yapılacak alanlar, hava koşullarının uygun olduğu günlerde tav durumu da göz önünde bulundurularak sürülür. Baklagillerde ilkbahar ekilişleri için gecikmiş toprak işlemesi bir an önce yapılır. Pamukta sap sökümü sterilizasyon, fumigasyon işlerine devam edilir.

Çayır-mera ve yem bitkilerinde çiftlik gübresi ile fosforlu gübre atılmasına devam edilir. Meraların takviyesi için uygun yem bitkilerinin tohumları saçılır, fiğ ekimi yapılabilir.

Meyvecilikte kışlık budamaya, fidan çukurlarının açılmasına devam edilir. Fidan sökümü yapılır. Sökülen fidanların kök ve taç tuvaleti yapılır. Karantina kontrolleri ve kış mücadelesi için hazırlıklara başlanır. Altın kelebeğin mekanik mücadelesi yapılır. Şeftalilerde klok ile mücadele edilir. Turunçgillerde hasada devam edilir. Zeytincilikte hasada devam edilir. Fosforlu gübre atılır. Fidan çukuru açılmasına devam edilir. Halkalı leke hastalığına karşı bordo bulamacı atılır.

Bağcılıkta aralamaya ve budamaya devam edilir. Çiftlik gübresi atımı geç kalmış yerlerde tamamlanır. Çit telleri onarılır. Yeni tesislerin yer işaretlemesi, çukur açımı, fidan temini ve erken dikim işlerine başlanır.

Sebzecilikte kışlık sebzelerin bakım ve hasadına devam edilir. Baklanın ekimi yapılır. Yazlık sebze fideliklerinin yerleri hazırlanır. Sıcak yastıklar hazırlanmaya başlanır.

CEVAP VER