Demirtepe’nin Demiryolu

0
15537

depositphotos_51629377-close-up-closeup-of-aİkinci Dünya savaşı başlamadan önce Trakya bölgesine yapılan askeri birlik takviyesinde birliklerin kalacakları yerlerin inşaası gerekmektedir. İnşaat malzemesi olarak gerekli olan taşın temini ve birliklere nakli için demiryolu yapılması uygun görülmüş. Evreşe sapağının karşısındaki tepede bulunan taş ocaklarından başlayan ve Kavak köyü altındaki derenin üzerinden geçen (demiryolu köprüsünün temel kazıkları yolun sağ tarafında derenin içinde görülmektedir.) ve Koruköy dışına kadar gelip oradaki bakım Atölyesinin içinden geçerek Bolayır’a doğru devam etmekte idi. Köyümüzün artezyen kuyusunun bulunduğu yerden devam ederek Ömer Başkurt’un nar bahçesinin altında bulunan istasyondan sonra denize doğru devam ederek yedikurna bölgesinde ikiye ayrılarak sağ yol Gelibolu’ya, sol yol Doğanaslan’daki birliklere giderdi.

Gelibolu’ya giden demiryolu üzerinde askerin ekmek fırınları ve trenlerin bakım atelyeleri bulunurdu. Demiryolu devam ederek deniz sahilinden Gelibolu’ya ulaşırdı. Bu hatta DEKOVİL hattı denirdi. Bu hatta çalışan otomobilden biraz daha büyükçe kömürlü trenlerin arkasında bir kömür vagonu ve birkaç tanede yük vagonu bulunurdu. Evreşe’den aldıkları taşlar bu trenler tarafından askeri birliklere sevkedilirdi.

Trenler ayrıca birlikler arasında cephane taşımada da kullanılırdı. Amerikan yardımı ile GMC denilen araçlar ordumuza verilmeye başladıktan sonra trenlere ihtiyaç kalmadığından şimendiferleri alınarak demiryolu ve vagonları terkedildi. Çocukluk döneminde en büyük eğlencemiz vagonu yolun yüksek kısmına kadar iterek çıkarır oradan üstüne binerek gidebildiğimiz kadar giderdik. Acil durumlarda vagonun çevirmeli fren kolunu kullanarak durabilirdik. Uzun süre yağmur altında kalan vagonların tekerlekleri paslandığından dönmez ,onu da Bircan Baydır bulduğu bir usulle hallederdi.

Remzi Başarız

CEVAP VER