Köyümün Gündöndüleri

0
28775
KAMİLE KARA - LİSE EDEBİYAT ÖĞRETMENİ - 1974
KAMİLE KARA – LİSE EDEBİYAT ÖĞRETMENİ – 1974

Köyümüz hakkında internette yer alan araştırmalara devam ederken aşağıda yer alan bir yazıyı ve fotoğrafları bulduk. Site yayında olmadığı için, önbellek bilgilerinden fotoğrafların tamamına erişemedik, kesik ve net olmamasına rağmen aşağıdaki bu bilgiyi sizler ile paylaşmak isteriz. Köyümüzde 1941-1950 yıllarında yaşamış Güner ENER’in ressam olmasından sonra, köyümüzden esinlenerek yaptığı tuval ve daha sonra köyümüze yaptığı ziyaretler hakkındaki yorumları yer almaktadır ;

Köyümün Gündöndüleri : (Kasım-Aralık, 1970) – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzesi

140 x 80 cm. Tuval, yağlı boya
140 x 80 cm. Tuval, yağlı boya

Çizimi Ekim’de yapılmış, tual ve zemin hazırlanmış, sonra geceli gündüzlü bir çalışmayla iki ayda tamamlanmıştır. “Kimliğime yaklaştığım ilk tuvalim” der ressam.  G.Ener’in, babasının görevi nedeniyle, 1941-1950 yılları arasında, İstanbul – Gelibolu gelgitinde yaşadığı Demirtepe Köyü’ne 1970 yılında Orhan Taylan ve ailesiyle beraber yaptığı bir hafta süren ziyaretten dönüşte bu resmin eskizi çizilmiştir. Öndeki sarışın küçük kız çocukluğundaki güzel anıların içindedir. Kendisinden birkaç yaş küçüktür. Yetimdir. Harika bir annesi, anneannesi ve dayısı vardır. Demirtepe Köyü’nden eğitim tutkusuyla ayrılan ilk kızdır. Bu, ailesinin çok yakını olan G.Ener’e ve onun gösterdiği yola inanmaktan kaynaklanmaktadır.

1970- Orhan Taylan ve ailesinin Demirtepe Köyü'nde konuk edildikleri Kamile Kara'nın Nine'sinin evinin avlusu
1970- Orhan Taylan ve ailesinin Demirtepe Köyü’nde konuk edildikleri Kamile Kara’nın Nine’sinin evinin avlusu

1970’deki ziyarette Kamile’nin artık öğretmen olduğunu, Kamile’yi izleyen yirmi kız çocuğunun daha öğretmen çıktığını öğrenmek bu yoksul göçmen köyünün büyük zaferi olarak G.Ener’i ve arkadaşlarını çok sevindirmişti. Resmin ortasındaki büyük başlı sarışın kız Kamile Kara’dır. Sağ alt köşedeki sakallı köylü İbiş Aga’dır. Onun üstündeki eşi Zenciye Teyze, onun solundaki kızı Zeynep, Kamile’nin boynunun yanındaki küçük çocuk İbiş Aga’nın oğlu Beytullah’dır. Kamile’nin solundaki kasketli ince yüzlü adam Hasan Amca, onun solundaki genç adam Kamile’nin dayısı Halit, karısı ve çocuğudur.

Hasan Dayı ve eşi harman yerinde.
Hasan Dayı ve eşi harman yerinde.

G.Ener’in 1974’deki ilk sergisini gazeteden öğrenen Kamile G.Ener’e büyük bir süpriz yapıp İzmir’de Lise Edebiyat Öğretmeni olarak çalıştığı sırada izin alıp sergiye gelmiştir. Genç, güzel, çağdaş pırıl pırıl bir aydın kadındır artık. Dünyalar Güner Ener’in olmuştur sanki. Köyden çıkan öğretmen sayısı her yıl artmaktadır. Kamile aydınlık bir ışığın başlangıcı olmuştur.

Bu resmin yapıldığı yıllarda bir gazetenrin birinci sayfasında yer alan kıvanılacak bir haber. Şimdi kıvanılacak yanı kalmadı. Karga gagasına benziyorlar artık.
Bu resmin yapıldığı yıllarda bir gazetenrin birinci sayfasında yer alan kıvanılacak bir haber. Şimdi kıvanılacak yanı kalmadı. Karga gagasına benziyorlar artık.
1986- Güner Ener'in Demirtepe'ye ziyareti, İbiş Ağa ve büyük ailes
1986- Güner Ener’in Demirtepe’ye ziyareti,
İbiş Ağa ve büyük ailesi

1986’da Demirtepe’ye bir kez daha gitmiş, genç öğretmenlerin bazılarını görmüş, sekiz yıl yaşamı paylaştığı bitişik komşuları İbiş Aga ve ailesini ziyaret etmiştir Kamile ve ailesi çoktan İzmir’e ve İstanbul’a göçmüşlerdi. Soldaki fotoğrafta İbiş Aga ve büyük ailesi, oğullar, gelinler ve torunlar. En soldaki gözlüklü genç kız İbiş Aga’nın öğretmen torunudur. Artık Zenciye teyze yok. Halit Ağabey de yok.

Küçük Sevil ve Büyük Sevil ağlama düetinde
Küçük Sevil ve Büyük Sevil ağlama düetinde

Bu fotoğrafta ise, köydeki birçok kız çocuğuna verilen G.Ener’in göbek adını taşıyan İbiş Aga’nın küçük torunu Sevil’i kucağına aldığında çocuğun ağlamaya başlamasıyla bir düet oluşturmaları resmedilmiştir. Artık köy, önce aydın kızların işleri nedeniyle yalnızca yazları köye gelmeleri ile tenhalaşmaya başlamış, sonra büyük şehirlere çalışmaya gidenlerle iyice seyrelmiş, şu yıllarda ise güzel bir tatil köyüne dönüşme aşamasına ulaşmıştır.

İbiş Ağa ve Güner Ener
İbiş Ağa ve Güner Ener

CEVAP VER