Arıcılar Kış Hazırlıklarını Tamamladı

0
546

Batı Karadeniz’de yaşayan bal üreticileri, kovanlarının kışlık bakımlarını tamamladı.

b489f7da5ba0108c687d8e62fca49b1f

Soğuk havalardan en az düzeyde etkilenmesi için arı kovanlarına bakım ve muhafaza çalışması yapan arıcılar, gelecek sezon için hazırlıklara başladı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Genel Sekreteri Cafer Kaba, arıcıların kovanlarının kışlık bakımını yaptıklarını, tüm kontrolleri titizlikle gerçekleştirildiğini belirtti.

Birliğin, arıcılarımıza bakım ve zararlı hastalıklarla mücadele konusunda destek verdiğini dile getiren Kaba, “Artık arıcılarımız bakımlarını yaptıktan sonra kovanlarını kapatıyor. Kış aylarının özellikle sert geçeceği bilgisini aldık. İnşallah, normal kayıp dilimi olan yüzde 10 ile kışı atlatırız. Zararımız fazla olmaz.” diye konuştu.

Meteoroloji yetkililerinden kışın sert geçeceği bilgisini aldıklarını aktaran Kaba, “Biraz fazla kayıp olacak gibi gözüküyor. Soğuklarla birlikte bazı parazitler ve nözema gibi mantar hastalığı olacak. Bununla ilgili karşı ataklarımızı yaptık. Bundan sonrası tabiata kalmış bir olay. Düzce’deki ortalama kayıp ile kışı atlatmak için tüm çalışmalarımızı yaptık, inşallah fazla zaiyat olmadan, istediğimiz gibi atlatırız.” ifadelerini kullandı.

Kaba, amatör arıcıların TAB’ın il sorumlularıyla irtibata geçerek, yardım alabileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER