Demirtepe Oğuz Camii

0
48738

Demirtepe Oğuz Camii yazıtında temeli 1945’te General S. POZANTI tarafından atılmış ve 1947 yılında bitirilmiştir, yazmaktadır. Camii köye o yıllarda kurulan 4.Tümen’in katkılarıyla merkezi bir yerde alan bulunamadığı için köyün biraz aşağısında yapılmıştır ,yapımında S.Yrb. HİLMİ KARAMANOLĞLU ve S.Ütğm. NESİMİ TANYELİ isimli iki mimar çalışmıştır.

90’lı yıllarda köy esnaflarından Özcan TÜRK tarafından Demirtepe Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği kurulmuştur. Derneğin en büyük amaçlarından olan Camii’nin tahta çatısını Kubbe’ye çevirilmesi başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanısıra Camii bahçesine yeni bir abdesthane,gasilhane,sıcak su,iç zeminin yenilenmesi,halıların yenilenmesi gibi yenilikler yapılmıştır. Dernek Camii’nin ses sistemi,tadilat,bahçe düzeni gibi işlemleri Gelibolu esnafı , köy halkı gibi yardımseverlerden topladığı bağışlar ve Camii için kiralanan köy tarlalarının gelirleri ile gerçekleştirmiştir.Dernek hedeflediği Camii’nin ihtiyaçlarını yaptırdıktan sonra kapanmasına rağmen Özcan TÜRK vefatına kadar bağışlar toplayarak Camii’nin ihtiyaçlarını gidermeye çalışarak Camii’nin gelişimine büyük katkılar sağlamıştır.

En son 2016 yılı başlarında müftülük tarafından kubbesinde ve duvarlarında meydana gelen çatlaklar giderilerek restorasyonu yapılmıştır.

CEVAP VER