Turp diyarında hasat zamanı

0
507

Türkiye’nin turp ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde hasada başlandı.

turp-640x329

Yörede “Kırmızı altın” diye tabir edilen ve bu yıl 30 bin dekarlık alana ekilen turp, işçiler tarafından topraktan sökülerek, traktörlerle Savrun Çayı’nı taşınıyor. Sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan tarım işçileri, soğuğa rağmen ürünleri Savrun Çayı’nda yıkayarak geçimlerini sağlıyor.

Çay üzerinde oluşturulan havuzlarda işçiler tarafından çamurlu kısımları yıkanarak torbalanan turplar, ambalajlandıktan sonra Türkiye’nin dört bin yanına kilogramı 60 kuruştan gönderiliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fatin Rüştü Özeser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye özgü turpun lezzeti ve dayanıklılığıyla bilindiğini söyledi.

Turpun toplama, yıkama ve paketleme aşamalarında yöre insanına iş imkanı sağladığını ifade eden Özeser, “Bu yıl ilçede 30 bin dekar araziye ekimi yapılan turpun Türkiye genelinde bilinen 10 türü bulunuyor. En kaliteli türler ise Kadirli ve çevresinde yetiştiriliyor.” dedi. 
Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir de turpun tarlada 60 kuruştan alıcı bulduğunu kaydetti.

Turpun, kış aylarında ülke ve Kadirli ekonomisine önemli katkısı olduğuna dikkati çeken İspir, “Türkiye’nin turp ihtiyacının yüzde 70’i ilçemizden karşılanıyor. Her yıl toplama, yıkama ve paketleme aşamalarında 5 ay süreyle 5 bin kişi, turp sayesinde evine ekmek götürüyor. Hava şartlarına bağlı olarak yüksek rekolte bekliyoruz.” diye konuştu.

Yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayan turp üreticisi Mustafa Durmuşoğlu ise sektörün tamamıyla hava şartlarına bağlı olduğuna dikkati çekerek, “Bu yıl bol verim ve güzel fiyat olmasını umut ediyoruz. Havaların soğuk ve yağışlı olması halinde yüzümüz gülecek inşallah.” ifadelerini kullandı.

İşçiler ise hasadın başlamasına sevindiklerini anlatarak, kış aylarında turpun kendileri için kırmızı altın olduğunu belirtti.

CEVAP VER