Şarap üretimine yeni düzenleme

0
893

Şarap üretimine ilişkin tesis kurma ve üretim izni, üretim proses aşamalarının aynı tesiste gerçekleştirilmesi koşuluna bağlı olacak.

sarap-640x329

Şarap üretimine ilişkin tesis kurma ve üretim izni, kayıtlı üretim proses aşamalarının aynı tesiste gerçekleştirilmesi koşuluyla verilecek.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun (TAPDK), “Şarap Üretimi ve Piyasaya Arzı ile İlgili Tebliğde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, şarap üretimine ilişkin tesis kurma ve üretim izni, üretim yönetmeliğinin ilgili maddesinde kayıtlı üretim proses aşamalarının aynı tesiste gerçekleştirilmesi koşulu ile verilecek.

Mevcut alt üretim tesisleri faaliyetlerine devam edebilecek ancak talep etmeleri halinde alt üretim tesisi sahibi firmalara her bir alt üretim tesisi için üretim izni verilmesi hususu proje tadilat izni kapsamında değerlendirilecek.

Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca aylık satış raporlarının düzenlenmesi ve satış belgesi hizmet bedellerinin ödenmesi, dağıtım yetki belgesi sahibi üretici firma yükümlülüğünde olacak.

Öte yandan, ürettiği şarabın tümünü üretim mahallinde açık olarak doğrudan tüketiciye arz eden gerçek ve tüzel kişilere “üretim izni” verilmesi, aynı zamanda açık içki satışına ilişkin mevzuat uyarınca gerekli izinlerin alınmış olması şartına ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı.

CEVAP VER