Yoğurt Nasıl Mayalanır?

0
48391

Yoğurt yemek için illa dışarıdan almanıza gerek yok, evde de kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. İşte evde kendi yoğurdunuzu mayalamak için yapmanız gerekenler.

df21ddb5ddd53a9961d1013910430bc1

Evde yoğurt mayalamak için gereken malzemeler

1,5 litre süt (organik inek sütü daha iyi olur)
2 yemek kaşığı yoğurt

İlk olarak sütü tencereye koyarak başlayın. Sütü ara ara karıştırarak kısık ateşte kaynatın. Süt, koyduğunuz seviyenin 1-2 parmak aşağısına geldiğinde altını kapatın.

Daha sonra tencereyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın. 15 dakika sonra sütün sıcaklğını kontrol edin. Termometreniz varsa ölçün, 45°C olmalı. Eğer termometreniz yoksa süte parmağınızı sokun, 10 saniye kadar sütün içinde tutabiliyorsanız uygun sıcaklığa gelmiş demektir.

Ardından 2 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye koyup çırpın. Çırptığınız yoğurdu sütün içine koyun ve karıştırın. Daha sonra tencerenin kapağını kapatmadan sütü sıcak tutacak bir örtü veya battaniyeyle etrafını sarın.

Fırını 50°C’de çalıştırın, tencereyi fırına koyun. Süt en az 4 saat fırında mayalansın. 4 saat sonunda fırından çıkarın ve oda sıcaklığında yaklaşık 15 dakika dinlendirin. Daha sonra, mayalanan yoğurdun kıvamının iyice oturması için 10 saat kadar buzdolabında tutun. Evde mayaladığınız yoğurdunuz hazır! Afiyet olsun.

CEVAP VER