Köyün Gelişimi

1
10363

Makine

kadir111

Önceden herkesin olduğu gibi Demirtepe Köyü’nün insanlarının da tarım işlerinde en büyük kozu şimdilerde pek bulunmayan öküzlerdi. Hasat zamanı geldiğinde tırpanlarla biçilen ekin, öküz arabalarıyla harman yerine taşınırdı. Sonra günlerce hatta haftalarca süren düven dönemi başlardı. Sürülen ekin akşam üstü çıkan poyrazda yellenir, saman tahıldan ayrılırdı.

Hayvan gücüyle tarımın güç olduğunu gören insanoğlu insan gücünü azaltmak, işi hızlandırmak için traktörü ve ona bağlı makineleri icat etti.

s6300161

Köyümüze ilk traktör yaklaşık olarak 1950 yılında Emekli Albay Mazhar Bey tarafından getirildi.

Sakallı İsmail bu traktörün şoförlüğünü uzun yıllar yaptıktan sonra Bahri Bayan’ın babası Baki Bayan aynı göreve devam etmiştir. Yine 1955 li yıllarda Mazhar bey köye ilk biçerdöveri getirmiştir. O yıllarda dizel motorları yeni yeni üretilmeye başladığından her araçta kullanılmadığı için traktörler gazyağı ile çalışmakta ve marş motoru olmadığından traktörün önünde bulunan bir kol vasıtasıyla el ile döndürülerek çalıştırılmaktaydı. Daha sonraki dönemlerde Ahmet Ersöz (Ahmet Ağa) ikinci traktörü, biçerbağlar ve sabit batozu köyde çalıştırmaya başlamıştır.

Şimdilerde ise hemen hemen herkesin kapısının önünde köylünün vazgeçilmez aracı haline gelen bir traktör mevcut.

Günümüzde ise hasat işleri artık biçerdöverlerle yapılmaktadır.

Elektrik

Çağımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik 1800’lü yılların başlarında Faraday, Volta, Ampere, Ohm gibi bilim adamlarının ortak katkılarıyla keşfedilmiştir.

Dünyada ilk kez 1878 yılında kullanılmaya başlanan elektrik ülkemizde 1902 yılında (II. Abdülhamit döneminde) Tarsusta kurulan 120 HP gücündeki santralden elde edilmeye ve kullanılmaya başlandı.

Köyümüze ise elektrik dünyada kullanılmaya başlandıktan yaklaşık olarak yüz yıl sonra …… yılında geldi. Gaz lambası, lüks ve idare ile aydınlanan insanlarımız bu tarihten sonra elektrik kullanmaya başladı. Elektriğin gelmesiyle televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, ütü gibi elektrikli ev aletleri de köyümüz hanelerinde kullanılır oldu.

Telefon

İletişim çağı olan günümüzde, kömürlü ve kurmalı telefonları hiç görmeyen köyümüz, ……… yılında çevirmeli telefonla tanıştı.  Rahmetli Şevki Yılmaz’ın bakkalı köyümüze yıllarca santral ve postahane olarak hizmet etti. Böylece insanlarımız, ancak gelen gidenler aracılığıyla haberleşebildikleri uzaktaki annesi, babası, oğlu, kızı ve diğer akrabalarıyla hasret gidermeye başladı.

eski-telefonlar

Su

Demirtepe Köyü’nün sakinleri, su ihtiyaçlarını köyün kenarında bulunan çeşmelerden ve bazı evlerin bahçelerinde bulunan su kuyularından karşılamaktaydı. Hem içiyorlar, hem hayvanlarını suluyorlar, hem de çamaşırlarını yıkıyorlardı. Suyun duru olduğu zamanlarda sorun olmuyordu belki; ama yağmur yağdığında bulanan suyu kullanmak hele ki içmek çok zor oluyordu.

Sonrasında Motortepe yakınlarında bir su kuyusu kazıldı ve içme suyu, insan gücüyle kanal kazılarak, boru döşenerek köye getirildi. Getirilmez, oradan buraya su gelmez diyenlere inat, muhtarlık ve köylünün desteğiyle …. yılında su köylünün çeşmesinden ilk kez akmaya başladı. Eskiden eğrilerde asılı bakraçlarla, bidonlarla taşınan içme suyu artık evlerin içinde akmaya başladı.

1 YORUM

  1. Demirtepe köyüne ilk traktör yaklaşık 1950 yılında Emekli Albay Mazhar bey tarafından getirildi.
    Sakallı İsmail bu traktörün şoförlüğünü uzun yıllar yaptıktan sonra Bahri Bayan’ın babası Baki Bayan aynı göreve devam etmiştir.
    Yine 1955 li yıllarda Mazhar bey köye ilk biçerdöveri getirmiştir.
    O yıllarda dizel motorları yeni yeni üretilmeye başladığından her araçta kullanılmadığı için traktörler gazyağı ile çalışmakta ve marş motoru olmadığından traktörün önünde bulunan bir kol vasıtasıyla el ile döndürülerek çalıştırılmaktaydı.
    Daha sonraki dönemlerde Ahmet Ersöz (Ahmet Ağa)ikinci traktörü,biçerbağlar ve sabit batozu köyde çalıştırmaya başlamıştır.

CEVAP VER