Özacar, Tüm Demokrasi Şehitlerimizi Unutmayacağız, Unutturmayacağız!

0
584

Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, Cumhuriyet devrimlerini sonsuza kadar koruyup, yaşatacaklarını vurguladı.

“Adalet ve Demokrasi Haftası’nın 24’üncü yıldönümünde tüm demokrasi şehitlerimizin anıları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz” diyen Gelibolu Belediye Başkanı Özacar, Cumhuriyet devrimlerini sonsuza kadar koruyup, yaşatacaklarını vurguladı.

Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, yazılı bir açıklama yaparak, 24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof.Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümlerini belirleyen 24 Ocak- 31 Ocak günleri arasındaki “Adalet ve Demokrasi Haftası”nın 24’üncü yıldönümünde tüm demokrasi şehitlerinin anıları önünde bir kez daha saygıyla eğildiklerini belirtti.

Başkan Özacar’ın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Karanlık güçler tarafından katledilen, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan aydınlanma devriminin yılmaz savunucularını bir kez daha saygı ve özemle anıyoruz.

Uğur Mumcu, Cumhuriyet düşmanlarıyla, karanlık ilişkiler yumağında devleti ele geçirmeye çalışan güçlerle, keskin kalemiyle, cesur yüreğiyle mücadele etmiş ve bunu canıyla ödemiştir. Mumcu gibi Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu gibi aydınlar, geride kalan süreçte bu mücadelelerini sürdürürken yine bedel olarak canlarını vermişlerdir. Ulusça Cumhuriyetimize sahip çıkarak, Türkiye’nin laik, demokratik ve çağdaşlık temelindeki mücadelesinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten asla vazgeçmemeliyiz.

‘Korkmadan öldük ey halkım. Unutma bizi. Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi. Hep birlikteyiz ey halkım, unutma bizi…’ diyen yılmaz, usanmaz, gözü pek ve yerleri doldurulamayacak; barıştan, bilimden yana, terörün her türlüsüne, bölücülüğe karşı olan, Atatürkçü düşüncenin ödünsüz savunucuları gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve Prof.Dr. Muammer Aksoy ile bu uğurda katledilen tüm aydınlarımızı Adalet ve Demokrasi Haftası’nda saygıyla anarken, Atatürk’ün Cumhuriyet devrimlerini sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız.”

CEVAP VER