Gelibolu Belediye Başkanı Özacar’dan Altunay’a Cevap

0
546

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, yazılı bir açıklama yaparak, Tamer Altunay’ın yerel basına verdiği “Sanayi Sitesi Yönetiminden Belediye Başkanımıza Açık Mektup” başlıklı açıklamalarına yanıt verdi.

Başkanımız Özacar, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Altunay’ın eleştiri sınırlarını aşıp kamuoyunu meşgul ettiğini vurgulayarak, “Sanayi Sitesinin başkanı sayın Altunay, kendi penceresinden gördüğü yanlışları veya noksanlıkları ifade etmek isterken bir kooperatif başkanı gibi değil, adeta bir siyasetçi edasıyla davranmaktadır” dedi.

Altunay’ı son dönemlerde bu ve buna benzer açıklamaları ile algı yönetimi oluşturmakla suçlayan Başkanımız Özacar, “Katledilişinin 24. yılında özlemle andığımız, uyarıları günümüzde önemini koruyan yurtsever kalem Uğur Mumcu’nun dediği gibi ‘üç beş tümcenin belini bükerek’ basın yoluyla yayılan tehlikenin örneklerini ne yazık ki Gelibolu’da üzülerek görmekteyiz. Zira gerçekleri çarpıtarak konuları farklı mecralara çekmek isteyenlere dün olduğu gibi bugünde söyleyecek sözümüz elbet vardır. Sanayi Sitesinin sayın başkanı önce bir yöneticinin kullanması gereken uslübu öğrenmeli, ya da öğrenmek için çaba sarfetmelidir.” dedi.

“Herkes işini yapsın!”

“Herkesi kendi işini yapmayı davet ediyorum” diyen Belediye Başkanımız Özacar, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kar yağışının etkisini fazlasıyla gösterdiği bölgemizde karla mücadele çalışmalarımız kapsamında gönderdiğimiz iş makinalarını Sanayi Sitesi Başkanı ‘Yollarımız bozulur!’ diyerek geri çevirmiştir.

Yine yoğun yağmur yağışının ardından tüm Gelibolu’da olduğu gibi sorumluluk alanımız içerisinde yer alan sanayi sitesindeki olumsuzlukları, çalışmaları yerinde kontrol amaçlı gitmemizden ve kendisine haber verilmemesinden dolayı rahatsız olan sayın Altunay, sanayi sitesinin de yerel yönetimin sorumluluğunda bulunmakta olduğunu unutmuş gözükmektedir.

Bizler her türlü eleştiriye açık olduğumuz gibi haksız eleştirilere cevap vermeyi de biliriz. Yerel basınımıza bir gönüllü muhabir gibi ilçemizde yapılacak ve devam etmekte olan çalışma alanlarından fotoğraf demedi sunan sayın Altunay, siyasetle çok ilgili olduğunu göstermiştir. Siyaset yapmak herkesin en doğal hakkıdır. Yine siyaset yapmaya hevesli olanlar ortaya çıkar, toplumumuzda onların gerekli değerlendirmesini yapar.”

“Sanayiyi önce yasal zemine oturtalım!”

Kamuoyunun Sanayi Sitesi ile ilgili alınan meclis kararları ile ilgili olarak da yanlış ve eksik bilgilerle donatılmaya çalışıldığını vurgulayan Başkanımız Özacar, yazılı açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

“Basın ile paylaştığı son açıklamasında kendince bir gerekçe yaratıp yola çıkan sayın Altunay, yıllardır sürüncemede kalan sanayi sitesindeki talepleri yasal zemine oturtmaya çalışan yerel yönetimimizi birli kirliliği ile suçlayıp kendini haklı göstermeye çalışmaktadır.

Mevcut imar planında Sanayi Sitesinin içerisinde kalan Alaeddin Mahallesi 663 Ada 1 parselde aktivite alanı olarak geçen lakin içinde bulunan trafo, cami, park, idari bina, çıraklık eğitim merkezi yapıları ne yazık ki hala iskansızdır.

Belediye Meclisimizin 03 Temmuz 2015 tarihli oturumunda, sanayi sitesi yönetiminin talebi üzerine bu yapıların yasal hale getirilmesi görüşülmüş ve idari hizmet alanı, ticaret alanı, mesleki ve teknik öğretim tesis alanı, trafo alanı, cami alanı, park alanı ve imar yolu olarak belirlenmesi imar komisyonunun olumlu raporu doğrultusunda AKP’li meclis üyemiz ile MHP ve CHP gruplarındaki arkadaşlarımızın oy birliği ile kabul edilmiştir.

Ancak sanayi yönetimi aynı imar tadilatı dosyasında, ilgili alanda bulunan yeşil alanın bir kısmının da ticaret alanı olarak değiştirilmesini talep etmiştir. Bu talep İmar komisyonunun olumsuz raporu ile meclisin onayın sunulmuş, meclisimiz de aynı yönde ‘red’ kararı vermiştir. Dolayısıyla yapılan oylama sonucunda ilgili imar tadilatı talebi, yeşil alan üzerinde yapılaşmaya meydan vereceğinden uygun görülmemiş, imar komisyon raporu doğrultusunda imar plan değişikliğinin hazırlatılarak tekrar meclis gündemine taşınması oy birliği ile kabul edilmiştir.

Kooperatif yönetmek ile kent yönetmenin farklılığını kavramamakta direnen Sanayi Sitesi’nin değerli başkanı, halkın iradesini yansıtan meclisin tamamının ortak kararını adeta hiçe sayarak, yeni başvurusunda imar tadilatı talebinde herhangi bir değişiklik yapmamış, yeşil alanları yapılaşmaya açmak konusunda ısrarcı tavrını sürdürmüştür.

Meclis gündemini aynı taleplerle meşgul eden sayın Altunay’ın, algı yönetimi ve manipülasyon tekniklerini de çok iyi kullandığını, değerli basınımız aracılığı ile yaptığı eleştirilerinde kendi olumsuz düşüncelerini sanayi sitesi yönetiminin görüşü gibi algı oluşturmak istediğini üzülerek görmekteyiz.

Bizler uzun ve anlamsız cümlelerle sözü uzatıp açık mektup yazmadan kendisine açıkça şunu soruyoruz! Sanayi sitesi içerisindeki adı geçen iskansız ve imarsız yerlerin yasal hale getirilmesi mi önceliklidir? Yoksa bu talepteki esas amaç, ‘üzüm yemeyip bağcıyı dövmek’ misali halkın ve esnafın ortak kullanım alanlarını yapılaşmaya açmak mıdır? Kamuoyuna saygılarımla.”

CEVAP VER