Chp’lilerden Stk Ziyaretleri

0
4448

CHP Çanakkale Milletvekilleri, sendika ve odaları ziyaret ederek, referandum sürecine ilişkin stratejilerini anlattılar.

CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz ile İl Başkanı Nejat Önder Çanakkale’deki sendika ve odaları ziyaret ederek, Partilerinin referandum sürecine ilişkin stratejilerini anlattılar.

Eğitim-İş ziyaretiyle güne başlayan CHP’liler göreve iade edilen sendika şube başkanı ve üyeleri için de geçmiş olsun dileklerini ilettiler. TMMOB ve KESK ziyareti de gerçekleştiren heyet, AKP’nin anayasa değişiklik teklifinin neler getirip neler götüreceğini ayrıntıyla anlattılar.

TBMM Anayasa Komisyonu üyesi de olan Milletvekili Muharrem Erkek, teklifin Anayasa Komisyonunda ve Meclis Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında yaşananlara da değindi. Erkek, getirilmek istenen sistemin hiçbir demokratik ülkede bulunmadığına, demokrasi ile uzaktan yakından ilgisi olmadığına değindi. Özellikle Başkana tanınan kararname düzenlemesiyle milli iradenin temsil yeri olan Meclis’in yasama yetkisinin devredilmek istendiğini söyledi. Yargının da başkanın kontrolünde olacağının altını çizen Erkek, bunun kuvvetler birliği olduğunu, demokrasinin olmazsa olmazının kuvvetler ayrılığı olduğunu belirtti.

Muharrem Erkek ayrıca “Bu anayasa değişikliği ile camiye, kışlaya ve adliyeye siyaset girecek. Bu anayasa değişikliği kabul edilirse bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12’sini doğrudan atayabilecek. Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak, ‘550 milletvekili yetmiyor mu?’ Bakınız, Cumhurbaşkanı demokratik parlamenter rejimde devletin sigortasıdır. Çünkü mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanı tarafsız ve devletin uyumlu çalışmasından sorumludur. Anayasa değişikliğinde cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin de genel başkanı olacak, böylece devletin uyumlu çalışması sona erecek. Devletin yapısında sigorta rolü oynayan kişi kalmayacak” dedi.

CEVAP VER