Zühre Kapısı Gelibolu Mevlevihanesi’ne Kazandırıldı

0
4442

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gelibolu Mevlevihanesi’nin 400 yılı aşkın geçmişiyle kültür mirasının en önemli eserlerinden biri olarak varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, 1994 yılında askeriyeden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen mevlevihanenin uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından 2005 yılında ziyarete açıldığını belirtti.

Mevlevihane’nin askeri bölgede kalan kısmının devri konusunda Milli Savunma Bakanı ve ilgililerle yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını kaydederek, şunları aktardı:

“Seçim kampanyası döneminde Gelibolu Mevlevihanesi’ni ziyaret ettiğimizde çok büyük gurur duymuştuk. Çünkü o mevlevihane Balkanlar’ın en büyük eseri. Mevlevi kardeşlerimizin gururla gelip ziyaret ettiği tarihi ve turistik bir mekan. Orayı daha önceki yıllarda Vakıflar Müdürlüğümüz restore ederek ayağa kaldırmıştı. Hem turizme hem de ibadete açılmıştı. Fakat o ziyaretimizde gurur duyduğumuz kadar üzüldüğümüz de bir gerçek vardı. O da şu hemen yanındaki askeri alan içersinde kalan bir müştemilat vardı. Gelibolu Mevlevihanesi’nin kapısı askeriyenin içinde kaldığı için oradan girilmezdi. Normal bir yerden giriliyordu. Oysa gelen insanlar garipseyerek ‘neden askeri alan içerisinde tarihi bir kapı var’ diye merak ediyorlardı. Bununla ilgili Milli Savunma Bakanlığımızla, vakıflarla çok uzun görüşmeler yaptık ve bunun neticesinde bu hafta itibariyle hamd olsun bakanımızın imzası oluruyla beraber artık o kapı ve 13 dönümden fazla olan o alan komple askeri bölümden alınarak mevlevihaneye verilmiş oldu.”

CEVAP VER