Diyarbakır’lı Genç Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

0
121

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında Diyarbakır Merkez Sur ilçesine bağlı Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Korkutan, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bayram Sevinçer, Sur İlçe Müdürü Mahmut Akbaş, Veteriner Hekim Suat Gül, Ziraat Mühendisi Serpil Korelli ve Şube personelleri, Merkez Sur ilçesine bağlı Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri ziyaret ettiler.

Genç Çiftçi Projesinden faydalanan Genç çiftçilerle bir araya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ziyaret esnasında yaptığı açıklamada; “Bakanlığımız tarafından 2016 yılında başlatılan ve 3 yıl sürecek olan bu proje kapsamında ilimizde de çeşitli konularda genç çiftçilerimiz desteklendi. 2016 yılında 245 proje, 2017 yılında da 276 proje olmak üzere toplamda 15 milyonun üzerinde bir para harcamak suretiyle genç çiftçilerimize bu projeler uygulandı.

Bugün de Hacıosman Köyü’nde tesis edilen Siirt Fıstığı bahçesinde incelemelerde bulunuyoruz. Genç çiftçi kardeşimize burada büyük bir özveriyle 10 dönümü bizden olmak üzere 17 dönüm bir fıstık bahçesi tesis edilmiştir. Gördüğümüz gibi etrafı çevrilmiş, damla sulama sistemiyle de donatılmış vaziyettedir. Önümüzdeki yıllarda bunlar çiftçimize gelir getirecek bir imkâna kavuşturacak ve özellikle bayan genç çiftçilerimiz kendi yaşamlarını sürdürdükleri yerde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelir elde edecek. Bu şekilde bayan arkadaşlarımıza köylerinde istihdam olanağı sağlanmış olacak. Genç Çiftçiler projesi oldukça kabul gördü. Çok farklı proje başlıklarımız var; meyvecilik, örtü altı, ipekböcekçiliği yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, mantar yetiştiriciliği gibi birçok konu başlığında genç çiftçilerimize 600 civarında proje uygulandı ve hepsi de tamamlandı. Bu projelerle genç çiftçilerimizin yüzü güldü. İnşallah bunlar ileride daha da artacak ve ürettikleri ürünler milli ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Genç Çiftçi Projesinden faydalanan Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçileri, projeden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu tür projelerin aile bütçesine büyük katkı sağladığını ayrıca genç bireylerin kırsal alanda çalışmalarını sürekli hale getirdiğini ifade ederek bu tür katkıların devamını temenni ettiler.

Yeşilli Mahallesi, Hacıosman ve Alibardak köylerindeki Genç Çiftçilere 2016 ve 2017 tarihlerinde 40 Kovan arı ve 6 adet büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilip, ayrıca 17 dönüm Kapama meyve bahçesi de tesis edilmişti.

CEVAP VER