Seydikemer’de Zeytinlikler Bakla Ve Fiğ Ekilişiyle Islah Ediliyor

0
20

Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca İlçe merkez ve mahallerinde çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda kurulan 80’in üzerindeki demontrasyonlardan elde edilen başarılı sonuçlar çiftçilerce yoğun ilgi görüyor.

Bu amaçla Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden temin edilen bakla ve adi fiğ tohumları Seydikemer Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca Ekim ayı sonunda; 6 çiftçinin 45 dekar zeytin bahçesine bakla, 7 çiftçinin 19 dekar zeytinlik ve 17 dekar tarla alanına adi fiğ yeşil gübreleme amaçlı ekimi yaptırıldı.

Baklagillerle yeşil gübreleme; Toprağa organik madde ve azot sağlamakta, toprağın fiziksel ve kimyasal yapılarının düzelmesine yardımcı olmakta, toprakta humus birikimi sağlamaktadır. Mikrobiyal faaliyetleri artırarak toprağın biyolojik özelliklerinin düzelmesine ve topraktaki hava- su dengesine yardımcı olmaktadır.

Islah çalışmalarında sayısız faydası olan baklagil bitkilerin azot içeriklerinin en yüksek olduğu çiçeklenme döneminde sürülerek toprağa karıştırılması gerekiyor ve bu işlemin 2018 yılı Nisan ayı başında yapılması düşünülüyor.

CEVAP VER