Arıcılık Malzemelerinin Dağıtımı Yapıldı

0
21

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce arıcılık faaliyetlerinde kullanılmak üzere; İl Merkezine dört, on yedi İlçe Müdürlüğüne ikişer takımdan oluşan 38 takım malzemenin dağıtımı yapıldı. İlçe Müdürlüklerine ikişer takım olarak verilen bu malzemelerde; 1 adet maske, 1 çift eldiven, 1 çift çizme, 1 adet çerçeve tutucu pense ve 1 adet arıcı tulumu bulunmaktadır.

Arıcı maskesi, arıcı eldiveni ve arıcı çizmesi ile arıcılık faaliyeti ve arı kontrollerinin daha rahat, huzurlu ortamda yapılması, tutucu pense ile çerçevelerin kovanlardan kolay çıkarılması amaçlanmaktadır. Ayrıca körüklerde odunsu maddelerin yakılması ile elde edilen dumanla da arılar sakinleşmiş olacaktır. Bu vesile ile arı kontrollerinin daha güvenli yapılması sağlanacak, arı sokmalarının önüne geçilecek, hastalık ve zararlılarla mücadelede de kolaylık sağlanacaktır. Ayrıca, iş güvenliği açısından da gerekli önlemler alındığı için oluşabilecek riskler ortadan kalkacaktır.

Manisa’da 17 ilçede 1.197 arıcılık işletmesinde 74.845 arılı kovanla arıcılık yapılmaktadır. Arıcılık işletmeleri genellikle 30-200 arılı kovana sahip küçük ve orta boy işletmelerdir. Salihli İlçesi, 628 işletmede 19.277 arılı kovanla 1. sırada, Turgutlu İlçesi 145 işletmede 14.154 arılı kovanla 2. sırada, Yunusemre İlçesi 65 işletmede 9.369 arılı kovanla 3. sırada, Akhisar İlçesi 65 işletmede 8.715 arılı kovanla 4. Sırada bulunmaktadır.

CEVAP VER