Gercüş’te Fıstık Fidanı Dağıtıldı

0
327

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Siirt Fıstığı” projesiyle Gercüş’te 120 bin fıstık fidanı dağıtıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Metin Kapalan’ın katılımıyla düzenlenen programda çiftçilere fidan dağıtımı yapıldı.

Kapalan, yaptığı açıklamada, proje kapsamında ilk etapta ilçe merkezi ve köylerde yabani fıstık ağaçlarına, Siirt fıstığının aşılandığını söyledi.

Projenin ikinci etabında ise Siirt Fıstığı Üreticileri Birliği Başkanlığınca temin ettikleri 120 bin fidanı dağıttıklarını ifade eden Kapalan, şunları kaydetti: 

“GAP Bölge Kalkınma idaresi desteğiyle Gercüş Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafında hazırlanmış proje kapsamında eş zamanlı olarak ilçemize Siirt’teki birlikten gelen üç kişi, fıstık ağaçlarını budayarak, vatandaşlara budama yöntemi hakkında eğitim verdi.

Gelecek yıl ağaçların aşılanmaya hazır hale getirilmesini amaçladık. Çiftçiler budama yaptığında gelecek yıl aşılamamız çok daha verimli olacak. Dağıttığımız fıstık fidanları çiftçilerimiz arazilerine dikti. Siirt fıstığının üretilmesi, ilçenin ekonomisini canlandıracak.”

Çiftçi Edip Turgut, 500 fıstık fidanını bu proje kapsamında aldığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

CEVAP VER