Hayvanların Nakilleri Sırasında Korunması Ve Refahı İle İlgili Eğitim Düzenlendi

0
89

Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde hayvan nakli yapan üreticilere yönelik, İl Müdürü Erkan KAHRAMAN’ın katılımı ve Müdürlüğün Teknik personelin sunumuyla hayvanların nakilleri sırasında refahı, korunması konulu eğitim düzenlendi.

Açılış konuşmasında; İl Müdürü Erkan KAHRAMAN ”Salgın hayvan hastalıklarının önlenmesinde ve güvenilir gıda arzının sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hayvan hareketlerinin dolayısıyla bakıcı-sürücü belgelerinin ve celeplik mesleğinin çok büyük önem arz ettiğini, belirtti. Hayvancılık sektörünün daha sağlıklı gelişebilmesi açısından hepimize büyük sorumluluklar düştüğünü, hayvan hareketleri sırasında yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerilerinden bahsetmiş olup özellikle hayvan hareketini çok fazla yapan celepleri ve tüm yetiştiricilerimizin, hayvanların aşılı olup olmadıklarını takip edebilmeleri için android marketten indirecekleri haysag uygulamasını kullanmalarını tavsiye etti.

Hayvanların yolculuk için uygun olması, gidecekleri yerlere eziyet edilmeden, güvenli ve sağlıklı varabilmelerini temin etmek, yolculuk süresince ihtiyaçlarının karşılanması, nakliyede kullanılan tüm araç ve donanımların hayvana zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış olması gerektiğini söyledi. Nakil esnasında hayvanlara refakat eden personelin ve nakliyecilerin bu konuda eğitim almış olmalarının büyük önem taşıdığını vurguladı. Ayrıca damızlık değeri olan dişi hayvanların kesilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.”

Katılımcıların eğitimleri tamamlandıktan sonra, yapılan sınavda başarılı olanlara sertifikaları verildi.

CEVAP VER