Piraziz Elmasını Koruma ve Üretimini Artırma Çalışmaları

0
98

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2013 yılında ‘coğrafi işareti’ tescillenen ve Piraziz ilçesinde koruma altına alınan, kendine has aromasıyla fark yaratan Piraziz Elması’nın;  her yıl yeni kapama bahçelerin kurulması, üretiminin artırılması ve geliştirilmesi için saha çalışmaları Tarım ve Orman İlçe müdürlüğü tarafından aralıksız sürdürülüyor.

Kimyasal ilaç kullanılmadan tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen Piraziz Elması için şu anda bahçelere en büyük zararı veren ‘Gövde Kurdu’ ve ‘Kök Çürüklüğü’ ile mücadele sürdürülüyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından zararlının tespiti yapılan bahçelerde, elma fidanında bulunan galeri içerisindeki gövde kurdunun yaşam alanlarına müdahale edilmekte ve temizlenen bölge aşı macunu ile kapatılmaktadır. Böylece herhangi bir bitki koruma ürünü kullanılmadan zararlının kontrol altına alınması sağlanıyor.

Mayıs-Haziran aylarında da erginlerin yoğun uçuş yaptıkları dönemde pekmezli besi tuzakları hazırlanıp asılmak suretiyle gövde kurduna karşı doğal mücadele yöntemlerini  nasıl uygulayacakları ve yoğunluğun en asgari düzeye nasıl çekilebileceği konularında çiftçilere Piraziz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından teknik destek veriliyor.

CEVAP VER