Satışlar Düştü! Çiftçi Traktör Alamıyor

0
185

İthalata dayalı politika nedeniyle üretimde büyük düşüşün yaşandığı tarım sektöründe kötü gidişat sürüyor. 2018 yılının ilk üç ayında 15 bin 478 traktör satılırken, bu sayı 2019’un ilk üç ayında yüzde 65 azalarak 5 bin 447 oldu. Trafikten kaydı silinen traktör sayısı ise aynı tarihlerde yüzde 112 artışla 564’ten, bin 197’ye yükseldi.

AKP’nin çiftçiyi tükenme noktasına getiren icraatları nedeniyle çiftçilerin yeni traktör almaktansa elindekini de satmaya hazırlandığını ifade eden CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “Üreticinin para kazandığını ortaya koyan göstergelerden biri traktör satışlarıdır. Mevcut göstergelere göre üretici para kazanamıyor ve traktörler de ya bir bir satılıyor ya da depolara çekiliyor” dedi.

ERDOĞAN’IN DEDİĞİ GİBİ OLMADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Aralık 2018 tarihli konuşmasında, “Çiftçinin 20 yıl önce traktörü yoktu. Şimdi Anadolu’daki evlerin bahçesinde iki traktör, bir araba var” sözlerini anımsatan Sarıbal, “Üreticinin bahçesinde iki traktör, bir araba hiçbir zaman olmadı. 2018 yılını zararla kapatan üreticiler, 2019 yılında da zarar etmeye devam ediyor. Şimdi üreticilerimiz, bin bir emekle aldığı ve borcunu ödemeye çalıştığı traktörünü elinde tutmaya çalışıyor. Üreticinin ürünü bu yıl da para etmezse o traktöründen de olacak” diye konuştu.

FİRMALAR DA ZOR DURUMDA

Traktör üreten şirketlerin de zor durumda olduğunu belirten Sarıbal, “Üç firma nakit sıkıntısı çektiği için her an iflas edebilir. Eğer bu firmaların nakit sıkıntıları giderilmezse zor durumda olan sektör daha da zorlanacak. Olumsuz durum diğer firmaları da etkileyecek” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER