Türkiye Takipte: Rusya’da Yağışlar ve Kuraklık Tahıl Hasadına Darbe Vurabilir

0
93

Türkiye’nin Mısır ile birlikte en büyük alıcısı olduğu Rus tahılı için kötü haber: Rusya’da sağanak yağış ve kuraklığın etkisi altında geçen yaz döneminin tahıl hasadını da olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Ülkenin 15 bölgesinde kötü hava şartları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. 

Kommersant gazetesinin haberine göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle tarım üreticilerinin zararının 11 milyar rubleyi (166 milyon dolar) bulabileceği tahmin ediliyor.

Örneğin Udmurtiya’da bu mevsimde genelde tahıl hasadının yüzde 30’unun yapıldığı, bu sene ise bu oranının yüzde 2’de kaldığı belirtiliyor.

Bira üreticilerinin de hava şartlarından dolayı olumsuz etkilendikleri, sağanak yağış nedeniyle ürün kalitesinin düşmesinin beklendiği ifade ediliyor.

Rusya Tarım Bakanlığı ise tahıl hasadı beklentisini değiştirmedi. Daha önce bu rakam 118 milyon ton olarak açıklanmıştı. 

Bazı analistler de ülke genelinde hava koşullarının tahıl hasadına ciddi etkisi olmayacağını, bazı bölgelerde hasatta yüzde 5-7 düşüş olabileceğini öngörüyor.

CEVAP VER