Tavas İlçesinde Sertifikalı Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni Yapıldı

0
71

Denizli Ceviz Alanlarını Geliştirme Projesi kapsamında Tavas İlçesinde Sertifikalı Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni düzenlendi.

Düzenlenen törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Kale Kaymakamı Samet Serin, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, İl Tarım ve Orman Müdür V. Yılmaz Erkaya, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, oda başkanları, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Hasan Karahan; “ Hayırlı bir iş için buradayız. Denizli her konuda olduğu gibi bunda da öncü ve örnek bir şehir. Allah gayretlerimizi artırsın, bereketli kılsın. Ağaçlarımız inşallah toprak ile buluşacak. 160 bin ağaç az ağaç değil yaklaşık 70 bin dekar alanda ceviz dikim işleminin yaygınlaşması sonucunda, Denizli inşallah önümüzdeki yıllarda Türkiye çapında derece yapacak. Ülkemiz de dünya çapında 4. sırada ama onda da zorlamamız lazım. Daha iyi dereceye gelme durumuna sahip çünkü. Hep birlikte gayret göstereceğiz. Vazgeçmek yok. Destek çıkan Büyükşehir Belediyemiz olsun, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz olsun, Ticaret Borsamız olsun bu konuda heyecanlı. Çiftçi arkadaşlarımız ilgili ve gayretli bunun için biz neticeden eminiz. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü V. Yılmaz Erkaya yaptığı konuşmada; “Denizli, Türkiye ceviz üretiminin %5’ni karşılamaktadır. Proje başlangıcında 48.250 da olan ceviz alanımız, 2018 yılında 70.000 dekara ulaşmıştır. Hedefimiz 100.000 da yaklaşık 1.500.000 Ağaç sayısı bakımından Türkiye’de 1.sırada, Verimde 2. Sırada yer almaktır. İleride inşallah genç ağaçların verime yatmasıyla verimde de 1. olacağız. Dağıttığımız ceviz çeşitleri dünyada kabul görmüş çeşitlerdir. Bu projede 3.yılımızı uyguluyoruz. Dağıtılan ceviz fidanlarının kurulduğu kapama bahçelerinin kontrolleri tarafımızca her yıl yapılmaktadır. Tutma oranları %80-90 arasındadır. Projemiz iki yıl daha devam edecektir. Hedefimiz; Denizli’yi  “Cevizin Başkenti”  “Ceviz Markalı Şehir” yapmaktır. Bu yıl dağıtacağımız fidanlarla 3 yılda toplam 300.00 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız.

Tavas ilçemiz ceviz için uygun ekoloji, toprak ve altyapıya sahip, coğrafyasıyla ceviz dikiminin en hızlı geliştiği ilçemiz olmuştur. Onun için projemizde özel bir yeri vardır. Bu yıl için toprakla buluşturacağımız, toplam 160.000 ceviz fidanının çiftçimize, ilimize ve ülkemize hayrı olması dua ve temennisiyle saygılarımı sunuyorum” dedi.

Denizli Ceviz Alanlarını Geliştirme Projesi kapsamında Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak protokol kapsamında Tavas, Kale ve Beyağaç ilçelerinde toplam 25.000 fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Proje kapsamında 2018-2019 dikim sezonunda 125.000 adet standart sertifikalı aşılı ceviz fidanı 17 ilçede 1490 üreticiye dağıtılmıştır. Dağıtımı yapılan ceviz fidanlarının arazi dikim kontrolleri yapılmış ve % 80 – 90 oranlarında fidan tutumunun gerçekleştiği tespit edilmiştir.

CEVAP VER