Kooperatifsiz Tarım Öksüz Kalır

0
739

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, ‘21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü‘ nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Yavuz, yazılı yaptığı açıklamada; “Kooperatifsiz tarım öksüz kalır” diye konuştu.

Ekonomik bir girişim olarak 19’ncu yüzyılın ortalarında tarih sahnesine çıkan kooperatiflerin bünyesinde; dünya geleninde 1 milyar kişinin barındığını, gelişmişlik düzeyiyle ekonomik ve sosyal hayatın merkezinde yer aldığını ifade eden Yavuz, “Kooperatiflerle örgütlenen çiftçi, kurdukları üst birliklerle hem bireysel sorunlarını çözüme kavuşturmakta hem de birlikteliğin sinerjisi ile ülkenin tarım politikalarında söz sahibi olmakta” dedi.

Kooperatiflerde ortakların menfaatlerini eşit paylaştırmanın temel prensip olduğunu belirten Yavuz, “Kooperatifler; piyasalardaki değişme refleks gösterir. Modern tarımın uygulanmasına öncülük eder. Sosyal ve ekonomik açıdan çok önemli işlevleri olan tarım satış kooperatifleri ve birlikler başarıyı yakalamak istiyorsa popülist yaklaşımdan uzak, piyasada arz ve talep dengesi sonucu oluşan gerçek fiyatlara göre alım yapmalıdır” diye konuştu.

Demokrasi, eşitlik, adalet, dayanışma ve sosyal sorumluluk gibi ilkeleri, ekonomik çıkarlarla birleştirebilen bir girişim türü olarak kooperatiflerin ülke çiftçisi için vazgeçilmez bir kurum olduğunu belirten Yavuz, “Kooeratifsiz tarım öksüz kalır. Türk tarımı ve çiftçimizin yaşaması için tarım satış kooperatifleri daha güçlü ve daha geniş kitleleri kuçaklamalı” diyerek ‘Dünya Kooperatifçiler Günü’nü’ kutladı.

CEVAP VER