Akademili Kadınlara Fermente Ürün Hazırlama Eğitimi Verildi

0
34

Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye’de bir ilk olarak Antalya’da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi’nde 14. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda başladı.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 14.ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretim Üyesi Dr. Barçın Karabaş tarafından anlatılan “Fermente Ürünler (turşu, sirke vb.) hazırlanmasında önemli hususlar” başlıklı eğitimi ile gerçekleşti. Eğitimde Fermente ürünler hazırlanırken nelere dikkat edilir? Ortam sıcaklığı gibi çevresel koşullar nasıl olmalıdır? Fermente ürün seçimi ve hazırlık aşamasında hijyen. Fermente ürünlerin insan sağlığı için önemi nedir? gibi önemli konular anlatıldı.

2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde kadın çiftçilere; toprak verimliliği ve bitki besleme, iyi tarım uygulamaları, gelir-gider ve maliyet hesapları, kooperatifçilik, tropik meyve yetiştiriciliği, bitki üretiminde atık yönetimi ve kompost yapımı, arıcılık, süt ve süt ürünleri, gıda ürünleri hazırlama ve hijyen, sosyal tarım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişisel gelişim gibi konular eğitimler verilecek.

Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere “Katılım Sertifikası” verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.

CEVAP VER