Üreticilere Hibe Silajlık Mısır Tohumluğu Dağıtıldı

0
13

Samsun’da Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında Silajlık Mısır Ekim Alanlarının Geliştirilmesi amacıyla üreticilere 6 ton kg silajlık mısır tohumluğu dağıtımı yapıldı.

İlk etapta Bafra Çetinkaya Tarım Kredi Kooperatifinden Alaçam, Bafra, Çarşamba, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme ve Yakakent İlçelerinin çiftçilerine teslim edilmek üzere İlçe Müdürlükleri teknik elemanları tarafından 3.660 kg silajlık mısır tohumlukları dağıtıldı.

İkinci dağıtım programında ise; Havza Tarım Kredi Kooperatifinden temin edilen tohumluklar Asarcık, Atakum, Canik, Havza, İlkadım, Kavak, Vezirköprü ve Ladik İlçeleri üreticilerine 2.340 kg (195 paket) silajlık mısır tohumlukları teslim edildi.

Proje sayesinde 3 bin dekar alanda silajlık mısır üretimini gerçekleşecek olup, 18 bin ton mısır silajının üretimi hedeflendiğini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam; “Hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu ilimizde yem bitkileri tarımını geliştirmek amacıyla pek çok faaliyet yürütmekteyiz. Silajın hayvan beslemedeki önemini dikkate aldığımızda yaptığımız bu çalışma ile önemli düzeyde kazanım sağlayacağız. Hayvancılık sektörünün ayrılmaz bir parçası olan genelde yem bitkileri özelde ise silajlık mısır tarımı önümüzdeki dönemlerde de teşvik edilecektir. Bu bağlamda tüm çiftçilerimize hayırlı üretimler dilerim” dedi.

CEVAP VER