Bu Gidişle Süt İthalatına Da Başlarız

0
188

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada çiğ süt fiyatlarında bir yıldır bir artış olmadığını hatırlatarak artan maliyetler nedeniyle üreticinin zor durumda kaldığını ve hayvanlarını kesime yolladığını söyledi.

Çiğ süt fiyatının artmamasına rağmen tüketicinin aldığı peynir, yağ gibi ürünlerde büyük fiyat artışı yaşandığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları ifade etti:

“Türkiye’de bir yıldır fiyatın artmadığı tek ürün çiğ süt. Yem fiyatları katlanarak artarken, maliyetler artarken çiğ süt fiyatları aynı. Bir yıldır 2 lira 30 kuruş. Bu maliyetlerle çiğ süte bir yıldır zam yapmamanın anlamı şudur: Ey üretici! Sen bu işi bırak, hayvanlarını kes, üretimden çekil, hayvancılık bu fiyatlarla yapılamaz.

Siz üreticinin sütünün fiyatını artırmıyorsunuz ama peynir fiyatları, yağ fiyatları aldı başını gidiyor. Yaptığınız iş üreticiyi perişan ediyor, tüketiciye bir faydası yok. Acil olarak çiğ süt desteklemeleri artırılmalıdır, süt hayvanları kesime gidiyor. Bu gidişle süt ithalatına da başlarsınız, Venezuela’dan peynir ithal ederek üretici desteklenmez. Bugün et ithalatı, yarın süt ithalatı, sonra da sürekli tekrarlanan ‘yerli ve millî’ lafları.”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasını  “Venezuela peyniri ve Sırp eti yiyerek yerli ve millî olunmuyor” diyerek tamamladı.
Haber Videosu

CEVAP VER