Danelik hibrit mısırda yüksek verim artışı

0
118

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden TAREKS Tohumculuk, Kütahya, Eskişehir ekim alanına uygun olan OSSK 625, TK Doruk, Gerdano danelik hibrit mısır çeşitleriyle yüksek verim beklentisinin karşılığını verdi. Hibrit mısır tohumunda dışa bağımlılığın azaltılmasıyla başlatılan proje kapsamında deneme ekimi yapılan sahada yüksek oranda verim artışı sağlandı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TAREKS’in geliştirdiği dane mısır hibrti tohumlarının Eskişehir’de yapılan deneme ekim alanlarında hasat programı düzenlendi. Kütahya Bölge Birliği ve TAREKS’in birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında elde edilen yüksek verim, düzenlenen etkinlikte çiftçilere anlatıldı.

Programa Eskişehir Vali yardımcısı İsmail Soykan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, Tareks Genel Müdürü Burhanettin Topsakal ile bölgedeki kooperatif yetkilileri ve proje paydaşları katıldı.

Bölge ortalamasının üzerinde verim sağlandı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, programda yaptığı konuşmada tarladan sofraya tarımsal üretimin her aşamasında çiftçilerin yanında yer aldıklarını söyledi. “Tarım Kredi olarak üreticilerin ihtiyaç duyduğu tüm girdileri temin ediyoruz. Üretimin devamlılığı, yüksek verim ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla bu girdileri kendi kaynaklarımızla üretmek gayreti içindeyiz. Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarına verdiğimiz ağırlık neticesinde bölgeye özel tohum çeşitleri geliştirdik. TAGEM’in de desteğiyle iştirakimiz TAREKS’in geliştirdiği yerli hibrit mısır tohumu projemizin sonuçlarını almaya başladık. Bu alandaki kalite ve verimliliği artırmaya yönelik örnek uygulamalarımızdan biri de Eskişehir’in Beyazaltın Köyü’ndeki mısır tarlalarında yapıldı. Kütahya Bölge Birliğine bağlı Eskişehir Merkez Kooperatifi ortaklarından Erdi Gül’e ait tarlada demonstrasyon amaçlı hibrit mısır tohum ekimi yapıldı. FAO 600-620 gurubunda yer alan Kütahya, Eskişehir bölgelerine uygun olan OSSK 625,TK Doruk, Gerdano tanelik hibrit mısır çeşitleriyle yapılan deneme ekimleri sonucunda hem verim hem de kalite açısından Türkiye ve bölge ortalamasına göre daha yüksek bir sonuç elde edildi. Hasat yapılan tarlada dekarda bin 735 kilo ürün alındı. Bölge ortalaması bu yıl bin 200 kilo civarında gerçekleşti. Kendi kaynaklarımızla doğru arazilerde uygun maliyetle yüksek verim yakalamış olduk. Bu ülke tarımı açısından oldukça önemli bir sonuçtur” dedi.

Tarımda dışa bağımlılık azalacak

Tarımın stratejik önemine vurgu yapan Poyraz, “Türkiye’de ve dünyada gıda güvenliğinin sağlanması, insanların beslenmesi açısından tarımın taşıdığı önem ortada. Tarımın, özellikle de yerli imkanlarla ve sürdürülebilir tarım yapmanın önemi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde daha da anlaşılmıştır. Bitkisel üretimde en temel girdi ve gıda zincirinin önemli halkası durumundaki tohum sektörü de bu bakımdan oldukça önem verdiğimiz bir alan. Tarım Kredi olarak, tarımsal üretimin her aşamasında ortaklarımızın yanında yer alıyor, Ar-Ge faaliyetlerimizle de dışa bağımlılığı azaltacak ve verimliliği artıracak projelere öncelik veriyoruz. Tarımda yerli tohumlarla bu topraklara uygun ürünler üreterek verimde artış sağlarken, dışa bağımlılığı da azaltacağız” dedi.

Tohum üretim, tedarik ve satışının yüzde 20’si Tarım Krediden

Türkiye’de tohum ticaret hacminin 1.5 milyar dolara yaklaştığını kaydeden Poyraz, “Ülkemiz, dünya tohum ticaretinde ilk sıralarda yer almakta. 2000’li yılların başında 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretimi, destekler, yatırım teşvikleri, özel sektörün altyapı ve ar-ge çalışmalarına yatırım yapması ve önem vermesi, tohumculuk politikalarında ülke olarak sistem ve uygulamalarda serbest piyasa koşullarının benimsenmesi neticesinde 2019 yılı itibarıyla 1 milyon 134 bin 533 tona ulaştı. Tohumculukta 177 milyon dolar ithalat, 155 milyon dolar ihracat olmak üzere dış ticaret hacmi 332 milyon dolara ulaşmış durumda. Tarım Kredi Kooperatifleri de tohumculuk sektöründe, üretim ve tedarik zincirinde önemli paydaşlardan biri. 2019 yılında sertifikalı tohum üretim ve tedarikinin yaklaşık yüzde 20’si Tarım Kredi Koopreratifleri ve iştiraki TAREKS tarafından gerçekleştirildi. Yaptığımız yatırımlarla üretim, depolama, tohum işleme ve paketleme kapasitesini 2020 yılı sonu itibariyle 40 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye kazanacak

Deneme ekimi yapılan tarlada tohumdan hasada kadar kullanılan ürünlerin Tarım Kredi iştiraklerince üretildiğini belirten Poyraz “Tohumlar TAREKS Tohumculuğun geliştirdiği tohumlar, gübreler GÜBRETAŞ, zirai ilaçlar ise TARKİM ürünü” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği faaliyet alanında 2018 yılında ilk defa üreticilerimizden 5 bin 800 ton danelik mısır alımı yapıldığına işaret ede Poyraz, “2019 yılında sözleşmeli üretim modeline geçilerek 15 bin 500 ton alım yaptık. Yine 2020 yılı üretim sezonunda ortaklarımızla 30 bin ton danelik mısır üretimi konusunda sözleşmeli üretim planlanarak alımlarımıza başladık. Hasatla beraber alımlarımız da devam ediyor. Tarım Kredinin sözleşmeli üretim modeliyle bölgede mısır üreticileri için alıcı olarak pazarda bulunması büyük bir kazanç. Sözleşmeli üretim modeliyle üreticilerimiz, tohum, gübre, ilaç yanında teknik destek ve sonunda da ürünlerinin alıcı bulma kaygısı duymadan üretim yapıyorlar. Verimli topraklarımız boş kalmayacak, kaynaklar planlı kullanılacak, üretimde yerli imkanlardan faydalanılacak ve sonuç olarak Türkiye kazanacak” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER